بلاگ

چند مدل ردیاب شخصی و خودرو در کشور داریم؟

همسو با پیشرفت تکنولوژی و افزایش توانایی افراد در استفاده از انواع ابزارهای امنیتی، راه های جدیدی برای سرقت نیز به وجود آمده اند. درحال حاضر یکی از بهترین راه های تامین امنیت جانی و مالی افراد استفاده از انواع ردیاب هاست. خوشبختانه در کشور ما نیز مسیریاب های متنوعی همسو با نیاز شما وجود دارد. در ادامه قصد داریم به بررسی انواع ردیاب های موجود در کشور بپردازیم. چند مدل ردیاب شخصی و خودرو از انواع ردیاب ها در بازار کشور موجود است؟ با ایران رهیاب همراه باشید.

نگاهی به انواع ردیاب های موجود در کشور

برخلاف گذشته که ردیاب ها ابزاری جاسوسی و نظامی بودند، دیگر برای استفاده از ردیاب محدودیت های قانونی و خاص وجود ندارد. تنهای برای استفاده از برخی نمونه های بسیار خاص از انواع ردیاب ها نیاز به ارائه مجوز های لازم وجود دارد. اما بسیاری دیگر از انواع ردیاب های موجود علاوه بر عدم نیاز به مجوزهای قانونی، توسط قوه های امنیتی نیز توصیه می شوند.

برای مثال با توجه به آمار بالای سرقت خودرو در کشور، به خصوص در استان و شهرهای بزرگ، نیروی انتظامی کشور توصیه به نصب ردیاب خودرو دارند، به خصوص برروی اتومبیل هایی که سال تولیدشان پیش از 1390 است.

با توجه به اهمیت تامین امنیت در دنیای امروز و رشد روش های سو استفاده از اموال، دارایی و جان افراد، ردیاب ها به عنوان بهترین تکنولوژی ممکن برای جلوگیری بروز سرقت و یا حوادث برای افراد خانواده ما هستند. اما چند نوع ردیاب در بازار کشور داریم؟

 

ردیاب های شخصی و خودرو، بهترین نمونه از انواع ردیاب های دنیا در ایران

انواع ردیاب یا مسیریاب های موجود در بازار کشور بطور کلی در دو دسته تقسیم بندی می شوند. ردیاب هایی که برای استفاده های شخصی هستند و یا ردیاب هایی که برای انواع وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرند. بطور خلاصه دسته بندی انواع ردیاب به شرح زیر است:

 • ردیاب شخصی
 • ردیاب خودرو

ردیاب های شخصی برای شناسایی موقعیت مکانی افراد، اشیا و حتی به عنوان ردیاب حیوانات استفاده می شوند. این مدل از ردیاب های معمولا سایز کوچکی دارند تا به سادگی بتوان آن ها را حمل و یا پنهان سازی کرد.

 

دسته بعدی ردیاب های مخصوص خودرو هستند که با توجه به افزایش آمار دزدیده شدن ماشین ها، این روز ها مورد استقبال قرار گرفته اند. انواع ردیاب هایی که برای نصب برروی وسایل نقلیه در نظر گرفته می شوند، وابسته به نیاز شما دارای امکانات متنوعی هستند. در ادامه نیز به تفکیک هر یک از دسته های معرفی شده را مورد بررسی قرار می دهیم.

بررسی انواع ردیاب شخصی افراد

ردیاب شخصی در حقیقت یک GPS در ابعادی کوچک است که امکان حمل و استفاده از آن به شکل های متفاوت ممکن است. ردیاب شخصی انواع مختلفی دارد و هر یک دارای ویژگی های خاص و امکانات متعددی هستند. نحوه کار کردن ردیاب های شخصی به این شکل است که موقعیت مکانی فرد را (طول و عرض جغرافیایی) را توسط ماهواره های GPS شناسایی و در صورت نیاز  به گوشی همراه پیامک می کند یا در پنل ردیابی در اختیار شما قرارمی دهد.

 

 

از نمونه ویژگی های ردیاب های شخصی می توان به مواردی نظیر میکروفون داخلی، شنود، دکمه تماس اضطراری، قابلیت ضد آب بودن، قابلیت ضد ضربه بودن اشاره کرد.

1-بهترین نمونه از انواع ردیاب های شخصی

اگر به دنبال یک ردیاب کوچک برای کودکان، والدین کهنسال و یا بطور کلی تمام اشخاص هستید، بهترین انتخاب برای شما ردیاب شخصی پرسنلی است. این دسته از ردیاب ها برای فعال سازی تنها نیاز به نصب یک سیمکارت دارند.

دستگاه ردیاب شخصی دارای سه مدل مختلف است که یکی از آنها 12 ساعت، مدل دیگر 3 روز و در بهترین مدل 10 روز شارژ نگه می دارد. اگر میزان شارژدهی ردیاب شخصی برایتان اهمیت دارد بهتر است از مدلی که قابلیت نگه داشتن شارژ تا 10 روز را دارد، استفاده کنید. استفاده از ردیاب شخصی بسیار ساده است و به سادگی می توان آن را هر کجا پنهان کرد.

 

2-ردیاب کابل شارژ اندروید شنود دار

ردیاب کابل شارژ اندروید شنود دار یکی دیگر از جی پی اس هایی است که می توانید برای مشاهده موقعیت مکانی افراد استفاده کنید. ردیاب های کابل شارژ اندروید بسیار شبیه به کابل شارژ معمولی گوشی های موبایل هستند. این مدل از انواع ردیاب شخصی در حقیقت کار کابل شارژ را هم انجام می دهد. اما علاوه بر آن، شناسایی موقعیت مکانی و ضبط صدای اطراف نیز از دیگر عملکرد های این ردیاب شنود دار، می باشد.

میکروفون های داخلی ردیاب کابل شارژ اندروید از کیفیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل نیازی نیست تا نگران کیفیت صدای ضبط شده باشید. این مدل ردیاب شخصی مانند درگیر ردیاب ها یک سیم کارت نیاز دارد تا امکان ارسال اطلاعات برای مالک فراهم شود. اصلی ترین کاربرد انواع ردیاب های شخصی نیز در ادامه به صورت خلاصه ارائه شده اند:

 • کنترل فرزندان و شناسایی موقعیت مکانی آن ها
 • استفاده برای افراد بیمار و کهن سال که دچار آلزایمز هستند
 • استفاده برای پرسنل در حال انجام ماموریت
 • ردیابی وسیله های نقلیه
 • حفاظت از حیوانات و شناسایی مکان قرارگیری آن ها
 • نظارت پلیس برای کنترل شرایط
 • ردیابی وسایل شخصی که در حال جابجایی هستند

بررسی انواع ردیاب خودرو، کدام ردیاب برای اتومبیل شما بهتر است؟

مسیریاب خودرو یک وسیله بسیار کوچک است که با هدف مشاهده موقعیت مکانی ماشین طراحی شده است و با نصب یک سیمکارت فعال می شود. اصلی ترین کاربرد ردیاب خودرو، مشاهده موقعیت مکانی ماشین روی نقشه (در هر زمانی از شبانه روز) است. استفاده از ردیاب خودرو بیشتر با هدف محافظت از خودرو و امکان پیدا کردن آن در صورت دزدیده شدن است.

 

 

انواع ردیاب خودرو نیز به 4 دسته اصلی تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آن ها و معرفی ویژگی هایشان خواهیم پرداخت.

1-ردیاب فندکی خودرو، ردیابی پنهان از چشم سارقین

جی پی اس فندکی ماشین از نظر نوع سرعت نصب، شباهت بالایی به ردیاب مغناطیسی خودرو دارد. این مدل از ردیاب ها محلی برای درج سیمکارت دارند. با قرار دادن سیمکارت در ردیاب و متصل کردن ردیاب به پورت فندکی ماشین، ردیاب شروع به کار می کند.

 

از بهترین ویژگی های ردیاب فندکی خودرو می توان به مواردی مانند نصب سریع و نوع طراحی بسیار خوب اشاره کرد. از آنجایی که ردیاب فندکی ماشین واقعا دارای 2 پورت USB است و به خوبی عملیات شارژ کردن را انجام می دهد، خیلی شک برانگیز نیست. یکی از بهترین ویژگی های ردیاب فندکی خودرو سیستم ارسال هشدار برای جدا شدن از خودرو است. زمانی که ردیاب فندکی از پورت خودرو خارج شود پیامک اطلاع رسانی برای مالک ارسال می گردد.

2-ردیاب مغناطیسی ماشین، بهترین انتخاب برای کسانی که نمی خواهند سیم کشی کنند!

یکی از معضلاتی که زمان اتصال ردیاب و شنود خودرو برای اکثر افراد پیش می آید، سیم کشی و نصب ردیاب خودرو است. با اینکه معمولا همه افرادی که خیلی در این کار مهارت ندارند، این کار را به متخصص و برق کار می سپارند اما باز مجبورند در این فرآیند هزینه ای پرداخت کنند.

 

ردیاب مغناطیسی خودرو، یک از بهترین گزینه هایی است که می تواند این مشکل را حل کند. این مدل از ردیاب های خودرو دارای یک آهنربای بسیار قدرتمند هستند که به یکی از قسمت های ماشین می چسبند و بدون هیچگونه مشکلی عملکردشان به بهترین شکل ممکن پیش می رود. از این نوع ردیاب های معمولا برای افراد نیز استفاده می شود و کاربرد آن ها تنها برای خودرو نیست، اما بهترین عملکرد را در خودرو نشان می دهند.

3-ردیاب دیاگ خودرو، ساده ترین نوع ردیاب ماشین

اگر به فکر خرید جی پی اس ارزان قیمت هستید، می توانید به ردیاب دیاگ خودرو فکر کنید. این مدل ردیاب، ساده ترین نوع ردیاب خودرویی است که در بازار وجود دارد. اما در کارایی و دقت آن جای هیچ شکی نیست!

ردیاب دیاگ خودرو، بر روی سوکت دیاگ برق خودرو نصب می شود و بدون نیاز به انجام هیچ کار دیگری، فرآیند ردیابی را شروع می کند. بهترین ویژگی این مدل ردیاب، نصب ساده و آسان آن است. شاید فکر کنید این مدل ردیاب بسیار ساده است و نمی تواند بهترین عملکرد را داشته باشد اما اینطور نیست. با اینکه ردیاب دیاگ خودرو، در دسته ارزان ترین انواع ردیاب ماشین قرار دارد اما عملکرد بسیار خوبی داشته و با دقتی بسیار بالا مکان یابی را انجام می دهد.

 

اصلی ترین کاربرد انواع ردیاب خودرو

انواع ردیاب خودرو کاربرد های متنوعی دارند که از مهمترین آن ها می توان به قابلیت مشاهده مسیر طی شده توسط خودرو با اطلاعات دقیق مانند زمان و تاریخ اشاره کرد. در ادامه به کاربردهای دیگر انواع ردیاب ماشین اشاره می کنیم.

 • امکان خاموش کردن خودرو از راه دور
 • ردیابی خودرو به صورت ثانیه ای و لحظه ای
 • امکان مشاهده مسیر طی شده توسط خودرو با اطلاعات دقیق مانند زمان و تاریخ
 • قابلیت تعریف سرعت مجاز برای ماشین (در صورتی که سرعت خودرو، از سرعت تعریف شده بیشتر شود، به مالک اطلاع داده می شود)
 • تعریف موقعیت مکانی و محدوده مشخص برای ماشین
 • اطلاع رسانی با پیامک در صورتی که تغییراتی در خودرو ایجاد شود (مانند باز شدن درب، روشن شدن ماشین، حرکت خودرو، تصادف کردن، جدا شدن ردیاب از ماشین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *